Niezbędny przewodnik po Taekwondo dla początkujących: Umiejętność, która pozostanie z Tobą na całe życieTaekwondo to dynamiczna sztuka walki, która jest nie tylko zabawą i wyzwaniem, ale także świetnym sposobem na zdobycie kondycji. Pierwotnie opracowany w Korei, Taekwondo jest teraz praktykowane na całym świecie przez miliony ludzi. Jest to jedna z niewielu sztuk walki, które możesz uprawiać jako dziecko aż do dorosłości, a istnieją różne poziomy trudności, aby upewnić się, że każdy może się jej nauczyć. Jest to również świetny sposób na samoobronę; nawet jeśli nigdy nie planujesz używać Taekwondo poza klasą, jest to doskonały sposób, aby pozostać w formie i budować pewność siebie. W tym poście bierzemy dogłębne spojrzenie na wszystko, co musisz wiedzieć o tej ekscytującej koreańskiej sztuce walki.

Czym jest Taekwondo?

Taekwondo to koreańska sztuka walki, która podkreśla dyscyplinę i samodoskonalenie poprzez ciężką pracę. Forma sztuki walki, która obejmuje wiele technik kopania i uderzania, które można wykorzystać do samoobrony lub konkurencji. Taekwondo to trening całego ciała, który wzmacnia rdzeń, buduje mięśnie nóg i poprawia wytrzymałość. Ten artykuł poprowadzi Cię przez wszystko, co musisz wiedzieć o tym ekscytującym sporcie.

Taekwondo to koreańskie słowo, które tłumaczy się jako droga stopy i ręki. Wolne sparingi są główną częścią treningu Taekwondo, które jest sportem uprawianym przez sportowców reprezentujących swój kraj w międzynarodowych zawodach. Osoba uprawiająca Taekwondo nazywana jest sportowcem Taekwondo.

Jak zrobić łuk Taekwondo

Łuk jest najważniejszą częścią meczu sparingowego taekwondo. To właśnie on odróżnia ten sport od innych sztuk i dyscyplin walki. Łuk, który wygląda jak tradycyjny azjatycki łuk, ma specyficzną metodę łamania.

Stań w pozycji atletycznej ze stopami rozstawionymi na szerokość ramion. Połóż swoją lewą rękę (lub rękę wiodącą) na wierzchu prawej ręki. Twoje dłonie powinny dotykać się palcami i dłońmi. Trzymaj łokcie przy bokach. Zegnij się w kolanach i opuść ciało w dół tak, aby Twoje ręce były na równym poziomie z podłożem. Twoje dłonie powinny znajdować się przed kolanami. Zerwij łuk z rękami przed sobą. Upewnij się, że twoje ręce są w równej odległości od siebie. Upewnij się, że prawa ręka znajduje się przed lewą.

Ruchy Taekwondo: podstawy i techniki

Podstawy Taekwondo są dość proste i zwijają się w trzy główne kategorie: kopanie, uderzanie i blokowanie. Kiedy już opanujesz te trzy techniki, będziesz miał świetne podstawy do budowania na nich postępów w swojej podróży po Taekwondo.

Kopnięcie. Kopanie jest integralną częścią Taekwondo, ponieważ istnieje osiem różnych rodzajów kopnięć, które są powszechnie stosowane w konkurencji. Dobry Taekwondo kopnięcie będzie korzystać z bioder i rdzenia i powinien napędzać cię do przodu.

Uderzenia. Ciosy Taekwondo są nieco inne niż ciosy bokserskie. Zamiast używać ramion, używasz mięśni rdzenia. Pomoże to również w kopnięciu.

Blokowanie. Blokowanie jest bardzo ważną częścią Taekwondo, ponieważ pomoże Ci zablokować kopnięcia i ciosy. Prawidłowy blok pomoże zmniejszyć wpływ kopnięcia lub ciosu przeciwnika.

Korzyści z nauki Taekwondo

Oto niektóre z korzyści płynących z nauki Taekwondo:

  • Samoobrona - Taekwondo jest powszechnie używane jako sztuka walki samoobrony i świetnie się do tego nadaje. Uczy, jak się bronić niezależnie od rozmiaru i siły.
  • Fitness - Taekwondo to świetny sposób, aby pozostać w formie. Pomoże Ci zbudować siłę rdzenia i poprawić swoją sprawność aerobową.
  • Pewność siebie - Praktyka i rywalizacja w Taekwondo może pomóc zwiększyć pewność siebie. Nauczysz się ufać sobie i swoim umiejętnościom.
  • Przyjaźnie - Treningi Taekwondo w grupie pomogą Ci nawiązać nowe przyjaźnie. Poznasz innych, którzy podzielają Twoje zainteresowania.

Kto może ćwiczyć Taekwondo?

Każdy może ćwiczyć Taekwondo. Powszechnie panuje błędne przekonanie, że trzeba być bardzo sprawnym fizycznie, aby uprawiać ten sport. W rzeczywistości poziom wymaganej sprawności fizycznej zależy całkowicie od osoby. Niektórzy ludzie są naturalnie bardziej sprawni niż inni, więc mogą być w stanie poradzić sobie z bardziej wymagającymi ćwiczeniami od razu. Inni mogą potrzebować zacząć od czegoś bardziej podstawowego i pracować ich sposób w górę. Bez względu na to, jaki jest twój poziom sprawności fizycznej, istnieje rutyna Taekwondo tam dla Ciebie. Istnieją różne poziomy trudności, i można postępować w swoim własnym tempie.

W ogóle, Taekwondo jest świetną opcją dla każdego, kto jest zainteresowany sztukami walki. Jest to wyzwanie, ekscytujące, i pomoże Ci stać się lepszą wersją siebie.

Kolory pasów Taekwondo

Pasy Taekwondo są bardzo ważną częścią podróży treningowej. Oznaczają one postępy, które poczyniłeś do tej pory, a także są sposobem na rzucenie sobie wyzwania, aby osiągnąć kolejny poziom. Kolor pasa wskazuje na poziom zaawansowania, jak również na pewien przedział wiekowy. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z Taekwondo, Twój pas będzie biały lub żółty.

Są to podstawowe kolory, z którymi każdy zaczyna i oznaczają one początek twojej podróży. W miarę postępów, będziesz zarabiać różne kolory pasów. System kolorów pasów w Taekwondo jest inny niż w innych sztukach walki, takich jak Karate. Jest on oparty na wieku, a nie na doświadczeniu. Na przykład, biały pas w Karate jest pierwszy pas i biały pas w Taekwondo jest najbardziej młodszy pas.

Gdzie można nauczyć się Taekwondo?

Jest wiele różnych miejsc, w których można uczyć się Taekwondo. Wszystko zależy od tego, czego szukasz i co najlepiej pasuje do Twojego harmonogramu. Niektórzy ludzie lubią uczyć się w grupie, a inni wolą uczyć się w domu. Możesz znaleźć szkołę Taekwondo w pobliżu Ciebie, wykonując szybkie wyszukiwanie online, lub możesz szukać w książce telefonicznej. Możesz również znaleźć wspaniałe informacje i recenzje online, aby pomóc Ci wybrać najlepszą szkołę dla Ciebie i Twojej rodziny.

Taekwondo to świetna umiejętność i może być praktykowana przez całe życie. Może pomóc Ci utrzymać formę, zwiększyć pewność siebie, a nawet zapewnić Ci umiejętności samoobrony. Istnieją różne kolory pasów, więc możesz rzucić sobie wyzwanie, aby osiągnąć kolejny poziom. I jest wiele różnych sposobów, aby nauczyć się Taekwondo.