9 sztuk walki, które możesz trenować na całym świecieCzy jesteś gotowy na zwiedzanie świata i trenowanie sztuk walki w tym samym czasie? Istnieje wiele różnych rodzajów sztuk walki, a niektóre z nich są praktykowane w różnych regionach świata. Można znaleźć prawie każdy rodzaj sztuki walki gdzieś na świecie, ale niektóre nie są tak łatwo dostępne jak inne. Zrobiliśmy listę najczęstszych rodzajów sztuk walki i w jakich krajach są one zazwyczaj trenowane. Większość z tych sztuk walki ma charakter bojowy i wymaga partnera treningowego dla idealnej praktyki. Istnieją jednak takie, które mogą być trenowane solo, takie jak zapasy i mieszane sztuki walki (MMA). Niektóre inne metody, takie jak krav maga, nie są może bezpośrednio związane z żadnym konkretnym regionem lub krajem, ale sięgają czasów starożytnych, więc pomyśleliśmy, że dobrym pomysłem będzie umieszczenie ich również tutaj! Która z nich jest Twoją ulubioną?

Judo

Judo to japońska sztuka walki, która skupia się na technikach chwytów i rzutów. Jest to forma zapasów z silnym naciskiem na samokontrolę. Zachęca do używania własnej siły przeciwko nim i umieszczania ich w joint lock lub rzucie, które ułatwiają położenie przeciwnika na ziemi. Judo powstało w Japonii pod koniec XIX wieku. Jego twórcą był Jigoro Kano, ówczesny uczeń wielu innych sztuk walki. Judo to sport, który wykorzystuje techniki grapplingowe, takie jak rzuty, trzymania i unieruchomienia, aby sprowadzić przeciwnika na ziemię, gdzie są one przytłumione z blokadą rąk lub nóg. Judo jest świetną sztuką walki dla każdego, kto szuka sztuki, która skupia się na grapplingu i rzutach. Jest to dobre dopasowanie zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych praktyków.

Karate

Karate to japońska sztuka walki, która skupia się na uderzeniach, pracy stóp i samoobronie. Jest to najpopularniejszy na świecie sport sztuki walki, z ponad 80 milionami ćwiczących na całym świecie. Karate wywodzi się z Japonii z wysp Ryukyu. Słowo "kara" oznacza "pusty", natomiast "te" oznacza "rękę". Powstało poprzez połączenie chińskich sztuk walki z lokalnymi technikami walki. Karate jest uderzeniową sztuką walki, która wykorzystuje zarówno gołe ręce jak i stopy. Celem jest powalenie przeciwnika, złamanie kości lub spowodowanie kontuzji. Techniki obejmują ciosy (jabs, hooks, uppercuts), łokcie, kopnięcia (przednie, boczne, tylne), uderzenia kolanem, chwyty i rzuty. Karate jest świetną sztuką walki dla każdego, kto szuka sportu skoncentrowanego na uderzeniach. Jest często uprawiane w turniejach i zawodach.

Taekwondo

Taekwondo jest koreańską sztuką walki, która skupia się na technikach ręcznych i nożnych. Jest to najpopularniejsza sztuka walki w Korei. Taekwondo to koreańskie słowo złożone, które tłumaczy się na "sposób kopania i uderzania". Koncentrując się na technikach kopania, obracania i skakania, ta sztuka walki jest również sportem olimpijskim. Taekwondo jest sztuką walki, która skupia się na rytmicznych technikach kopania i skakania. Ćwiczący noszą specjalne buty z podeszwami z metalowymi kolcami. Używają ciosów, kopnięć, chwytów i rzutów, aby podporządkować sobie przeciwnika. Taekwondo jest świetną sztuką walki dla każdego, kto szuka sztuki walki, która skupia się na technikach kopania i ma pewne aspekty sportu olimpijskiego. Jest to dobre dopasowanie zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych praktyków.

Kung Fu

Kung Fu to chińska sztuka walki, która skupia się na wielu różnych typach technik ręcznych i nożnych. Termin kung fu oznacza w języku chińskim "umiejętność pracy" i jest powszechnie kojarzony z kulturą chińską. Kung fu jest sztuką walki, która skupia się na technikach ręcznych (grappling, uderzanie, siekanie, blokowanie, chwytanie itp.) i nożnych (taniec, kopanie, stąpanie itp.) w celu podporządkowania sobie przeciwnika. Jest zwykle uprawiany jako sport, ale może być również używany do samoobrony. Kung fu jest świetną sztuką walki dla każdego, kto szuka sztuki walki, która skupia się na technikach ręcznych i nożnych. Jest to dobre dopasowanie zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych praktyków.

Muay Thai

Muay Thai to sztuka walki i sporty walki wywodzące się z Tajlandii. Jest to połączenie boksu i kickboxingu, i jest często określany jako "sztuka ośmiu kończyn". Bokserzy używają ciosów, kopnięć, kolan i łokci, aby podporządkować sobie przeciwnika. Muay Thai to sztuka walki, która skupia się na uderzeniach, kopnięciach, kolanach i łokciach. Jest często określana jako "sztuka ośmiu kończyn", ponieważ używa ciosów, kopnięć, kolan i łokci, aby podporządkować sobie przeciwnika. Muay Thai jest świetną sztuką walki dla każdego, kto szuka sportu skoncentrowanego na uderzeniach. Jest często uprawiana w turniejach i zawodach.

Wrestling

Zapasy to rodzaj grapplingu występujący na całym świecie i powszechnie kojarzony ze starożytnymi kulturami. Wrestling jest sportem wywodzącym się ze starożytnych technik i często uprawianym w turniejach i zawodach. Wrestling jest sztuką walki, która koncentruje się na grapplingu i rzutach. Zapaśnicy starają się rzucić przeciwnika na ziemię, gdzie mogą go przypiąć i wygrać mecz. Wrestling to świetna sztuka walki dla każdego, kto szuka sztuki walki, która skupia się na grappling. Jest to dobre dopasowanie dla początkujących i zaawansowanych praktyków zarówno.

Krav Maga

Krav maga to rodzaj sztuki walki, która wywodzi się ze starożytnych technik. Krav maga to izraelski system samoobrony, który został opracowany dla armii izraelskiej w latach 30-tych XX wieku. Krav maga jest sztuką samoobrony, która skupia się na walce bez zasad. Przeciwnicy są szkoleni, aby użyć wszystkiego, co mają do dyspozycji, aby podporządkować sobie przeciwnika. Praktycy krav maga są szkoleni, aby być agresywnym i wykorzystać siłę napastnika przeciwko niemu. Krav maga jest świetną sztuką walki dla każdego, kto szuka sztuki samoobrony, która skupia się na walce bez zasad. Jest świetna zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych praktyków.

Teraz, gdy miałeś szansę przeczytać naszą listę sztuk walki, powinieneś mieć dobry pomysł, które z nich przemawiają do ciebie. Być może stwierdziłeś, że niektóre ze sztuk walki na naszej liście wzbudziły twoje zainteresowanie, ale nie jesteś pewien, którą z nich zacząć praktykować. Jeśli tak jest, powinieneś zadać sobie kilka ważnych pytań. Na przykład, czy masz wystarczająco dużo wolnego czasu, aby poświęcić się sztuce walki? Jeśli tak, to która sztuka walki pomoże Ci osiągnąć Twoje długoterminowe cele? Odpowiadając na te pytania, będziesz na dobrej drodze do wybrania odpowiedniej sztuki walki dla Ciebie.