Kompleksowy przewodnik po brazylijskim Jiu-jitsuBrazylijskie Jiu-jitsu jest formą grapplingu. Jest to przede wszystkim naziemna sztuka walki i sport walki, w którym używasz dźwigni, aby wziąć przeciwnika na ziemię, a następnie poddanie, aby zmusić go do poddania się lub ryzyko złamania kości. Brazylijskie Jiu-jitsu można prześledzić na początku XX wieku w Japonii, kiedy nastąpił wzrost liczby studentów judo, którzy chcieli nauczyć się bardziej zaawansowanych technik grapplingowych. Wybitny japoński nauczyciel jujutsu o imieniu Mitsuyo Maeda został znaleziony przez słynnego boksera, zapaśnika i trenera judo George'a Gracie, który szukał kogoś, kto nauczyłby jego zawodników bardziej zaawansowanych technik jiu jitsu. W ten sposób narodziło się Brazylijskie Jiu-jitsu, które znamy dzisiaj, ale z czasem uległo znacznej ewolucji.

Czym jest Jiu-Jitsu?

Dosłowne znaczenie Jiu-Jitsu to "sztuka miękkości" i rzeczywiście o to chodzi w tym sporcie. Celem brazylijskiego Jiu-jitsu jest zmuszenie przeciwnika do walki na ziemi poprzez serię blokad stawów i duszeń, a następnie doprowadzenie go do tap out - poddania się pod przymusem, poprzez przyciśnięcie ręki do maty lub kolana. BJJ nie polega na brutalnej sile, ale na dźwigni i technice. Jest to sprawdzona forma samoobrony dla dzieci i dorosłych wszystkich kształtów i rozmiarów, i jest bardziej skuteczna, gdy jest stosowana przeciwko większemu i silniejszemu napastnikowi.

Brazylijskie Jiu-jitsu to sport walki, który skupia się na grapplingu i walce na ziemi. Osoba stosująca technikę jest określana jako "Top" lub "Tori", podczas gdy jej przeciwnik jest nazywany "Bottom" lub "Uke". W tym artykule przyjrzymy się historii Brazylijskiego Jiu-jitsu, co trzeba zrobić, aby nauczyć się tego sportu i niektóre z różnych ruchów, których nauczysz się podczas treningu.

Kiedy zaczynasz przygodę z jakimkolwiek sportem, będziesz uczony podstaw i nie jest to mniej prawdziwe w przypadku Brazylijskiego Jiu-jitsu. Będziesz uczył się ruchów i zasad BJJ krok po kroku i prawdopodobnie okaże się, że będziesz musiał wracać i odświeżać swoją pamięć często na początku, ponieważ niektóre ruchy są skomplikowane, a kombinacje nieskończone. Nie ma w tym nic wstydliwego. Proste ruchy wykonywane z precyzją są bardziej skuteczne niż wymyślne sztuczki.

Podstawy są ważnym budulcem dla bardziej zaawansowanych technik. Jeśli pominiesz podstawy i przejdziesz od razu do zaawansowanych technik, prawdopodobnie będziesz miał trudności z ich prawidłowym wykonaniem i możesz spowodować kontuzję siebie lub przeciwnika. Ważne jest, aby opanować podstawy, zanim zacznie się wykonywać bardziej zaawansowane ruchy.

Krótka historia BJJ

Historia BJJ jest długa i skomplikowana, ale jest kilka ważnych punktów, na które warto zwrócić uwagę. BJJ jest połączeniem Judo, Aikido i tradycyjnego japońskiego Jiu Jitsu. Zostało opracowane w Japonii na początku XX wieku przez Esai Maedę, mistrza, który uczył Graciesów, rodzinę praktykujących Brazylijskie Jiu Jitsu.

W latach 30-tych Graciesowie wyemigrowali do Brazylii i przywieźli ze sobą swoją sztukę. Dopiero w latach 50-tych Graciaki powrócili do Japonii i połączyli swoją sztukę z marką japońskiego Jiu Jitsu Maedy. Bratanek Graciesów, Rorion, i jego brat, Royce, przywieźli BJJ do Stanów Zjednoczonych w latach 90. Sztuka Graciesów była znana jako Brazylijskie Jiu Jitsu, dopóki Międzynarodowa Brazylijska Federacja Jiu Jitsu nie zażądała zmiany nazwy. Wybrali oni skrót BJJ.

Wymagania do nauki BJJ

Musisz być sprawny fizycznie i zaangażowany w ten sport. Podczas gdy niektórzy ludzie zaczynają naukę BJJ w okresie nastoletnim, ogólnie zaleca się, abyś zaczął nie młodszy niż w wieku 14 lat, ponieważ będziesz musiał mieć odpowiednie proporcje, aby chwytać bez ryzyka kontuzji. To dlatego, że trzeba być prawidłowym rozmiarem dla BJJ; trzeba mieć prawidłowe proporcje ciała, tak, że stawy są w odpowiednich pozycjach, tak, że można wykonać ruchy poprawnie. BJJ może być niebezpieczne, jeśli nie masz prawidłowych proporcji, więc upewnij się, że znajdziesz renomowanego instruktora, który nauczy cię prawidłowego sposobu chwytania. BJJ może być fizycznie trudne, ale jeśli utrzymasz regularny reżim ćwiczeń, będziesz mógł cieszyć się tym sportem przez wiele lat.

Pozycje w Brazylijskim Jiu-jitsu

Istnieje wiele pozycji w BJJ, i są one ważne, aby się nauczyć, ponieważ mogą się zmieniać w zależności od wielkości i siły przeciwnika. Pełna garda jest wtedy, gdy dolny zawodnik ma nogi owinięte wokół tułowia lub głowy drugiej osoby. Zamknięta garda jest wtedy, gdy dolny zawodnik ma jedną goleń i jedno ramię owinięte wokół tułowia drugiego walczącego. Pół garda jest wtedy, gdy dolny zawodnik ma jedną nogę owiniętą wokół tułowia drugiego zawodnika. Otwarta garda jest wtedy, gdy dolny zawodnik ma obie nogi wysunięte do przodu. Boczne mocowanie jest wtedy, gdy górny zawodnik ma jedną nogę owiniętą wokół tułowia dolnego zawodnika i drugą nogę wyciągniętą w kierunku rogu maty. Pełne mocowanie jest wtedy, gdy górny zawodnik ma obie nogi owinięte wokół tułowia dolnego zawodnika.

Techniki samoobrony w Brazylijskim Jiu-jitsu

Brazylijskie Jiu-jitsu jest przede wszystkim sztuką samoobrony, ale jest to również sport wyczynowy. Poniższe techniki mogą pomóc Ci w obronie w różnych sytuacjach.

  • Chwyt za gardło od przodu: Sięgnij ręką w poprzek ciała i chwyć palce przeciwnika. Następnie wepchnij swoje przedramię w tył ich dłoni. To zmusi ich palce do otwarcia i pozwoli Ci się uwolnić.

  • Front choke: Pobierz przeciwnika w boczny headlock i obróć swoje ciało w tym samym kierunku. To zmusi ich głowę na drugą stronę. Możesz również nadepnąć na stopę po tej samej stronie co choke.

  • Rear choke: Podczas gdy twój przeciwnik jest za tobą, złap ich ramię i nadepnij na stopę po tej samej stronie. To zmusi ich do zwolnienia dławienia.

  • Nożyce na nogi: Użyj swojej wolnej nogi, aby odepchnąć się od maty i podnieść nogę przeciwnika.

  • Podniesienie nogi: Przynieś kolano do klatki piersiowej, a następnie rozszerz je w kierunku nogi drugiej osoby.

  • Leg raise with an arm bar: Wyciągnij nogę w kierunku nogi przeciwnika i przynieś rękę do maty. Przeciągnij rękę w kierunku swojej nogi i pociągnij nogę przeciwnika w swoją stronę.

Brazylijskie Jiu-jitsu jest świetną formą samoobrony, jak również wymagającym sportem. Ważne jest, aby nauczyć się prawidłowych technik i regularnie ćwiczyć podczas uprawiania BJJ, aby uniknąć kontuzji. Ważne jest również, aby znaleźć renomowanego instruktora do nauki.