5 powodów, dla których warto uprawiać sztuki walkiKiedy myślisz o sztukach walki, prawdopodobnie wyobrażasz sobie karate w stylu Bruce'a Lee lub kung fu w stylu Jackie Chana. Istnieje jednak wiele innych stylów sztuk walki, które mogą nie być Ci tak dobrze znane. Słowo "martial" w tym kontekście odnosi się do walki, a te rodzaje sztuk trenują fizycznie i psychicznie, aby w razie potrzeby móc się obronić. Sztuki walki to nie tylko świetny sposób na utrzymanie kondycji i sprawdzenie swoich możliwości, ale także wiele innych korzyści. Przeczytaj 5 powodów, dla których powinieneś ćwiczyć sztuki walki.

Fitness

Sztuki walki mogą pomóc w budowaniu mięśni, utracie wagi i poprawie gibkości. Niektóre style, jak karate, kung fu i judo, są bardziej aerobowe niż inne, jak tae kwon do, które jest bardziej anaerobowe. Niezależnie od dyscypliny, większość z tych stylów obejmuje sparingi (lub walkę z partnerem), co może być świetnym treningiem cardio. Poza tym, artyści sztuk walki żyją dłużej niż osoby nie uprawiające tej dyscypliny. Jedno z badań wykazało, że osoby uprawiające sztuki walki były o 34% mniej narażone na przedwczesną śmierć niż osoby niepraktykujące.

Oczywiście, wyniki te nie są jednoznaczne - styl życia artysty sztuk walki może prowadzić do tych pozytywnych wyników zdrowotnych. Ale bez wątpienia jest miejsce na ćwiczenia i samodoskonalenie, jeśli jeszcze nie spróbowałeś sztuk walki.

Samoobrona

Częścią powodu, dla którego sztuki walki są tak popularne, jest aspekt samoobrony. Jeśli kiedykolwiek zostaniesz zaatakowany, sztuki walki mogą dać ci umiejętności potrzebne do jak najszybszego wydostania się z niebezpiecznej sytuacji. Osoba, która Cię zaatakuje, będzie najprawdopodobniej znacznie silniejsza od Ciebie i będzie miała przewagę liczebną, więc szybkość i umiejętności to Twoja najlepsza broń. Sztuki walki mogą pomóc w rozwinięciu szybkości i dokładności potrzebnych do obrony.

Oczywiście, jeśli kiedykolwiek będziesz musiał się bronić, nie ma gwarancji, że policja przybędzie na czas. Sztuki walki mogą dać Ci umiejętności, które pozwolą Ci uciec z niebezpiecznej sytuacji i uniknąć obrażeń. A jeśli kiedykolwiek zostaniesz zaatakowany, sztuki walki mogą być świetnym sposobem na obronę i bezpieczną ucieczkę.

Pewność siebie

Sztuki walki mogą pomóc Ci zbudować zarówno psychiczną, jak i fizyczną pewność siebie. Jeśli kiedykolwiek czułeś się zdenerwowany rozmową z nową osobą, rozmową o pracę lub występem na scenie, sztuki walki mogą pomóc Ci rozwinąć koncentrację, której potrzebujesz, aby poczuć się pewniej w tych sytuacjach. Sztuki walki mogą pomóc w budowaniu jasności umysłu i podnieść samoocenę, dając poczucie osiągnięcia i własnej wartości.

Wiele szkół sztuk walki oferuje zajęcia grupowe, które są świetne do budowania pewności siebie, ponieważ będziesz pracować i uczyć się z dużą grupą ludzi. Jeśli kiedykolwiek czułeś się zdenerwowany tym, co przyniesie przyszłość, sztuki walki mogą pomóc Ci zbudować siłę psychiczną i koncentrację, której potrzebujesz, aby dążyć do osiągnięcia swoich celów. Jeśli kiedykolwiek czułeś się zdenerwowany przed podjęciem nowego wyzwania, sztuki walki mogą pomóc Ci zbudować siłę psychiczną i koncentrację, której potrzebujesz, aby je podjąć.

Dyscyplina i koncentracja

Sztuki walki pomagają w budowaniu dyscypliny i skupienia, ponieważ wymagają ćwiczenia i doskonalenia określonych technik przez dłuższy czas. Sztuki walki nie są czymś, co można po prostu opanować i dobrze wykonać przy pierwszej próbie. Aby opanować techniki, trzeba ćwiczyć regularnie i często. Sztuki walki wymagają również umiejętności skupienia się przez długi czas na powtarzających się zadaniach, takich jak sparingi czy ćwiczenie form. Tego typu zadania mogą pomóc w rozwinięciu dyscypliny i koncentracji, które są niezbędne do osiągnięcia sukcesu w innych dziedzinach życia, od pracy i szkoły po związki i rodzicielstwo.

Możliwości nawiązywania kontaktów

Jak w każdym sporcie, podczas uprawiania sztuk walki można poznać nowych ludzi. Oprócz ludzi, z którymi trenujesz, możesz spotkać instruktorów, trenerów i innych członków społeczności, którzy pomogą ci osiągnąć twoje cele. Jeśli jesteś zainteresowany nauczaniem sztuk walki, możesz znaleźć możliwości, rozmawiając z ludźmi w studiach sztuk walki lub ogłaszając swoje usługi w Internecie. Jeśli jesteś zainteresowany konkurowaniem, sztuki walki mogą zapewnić Ci możliwości podróżowania i konkurowania z innymi w swojej dyscyplinie.

Sztuki walki mogą zapewnić możliwości nawiązywania kontaktów w Twojej społeczności, łącząc ludzi o podobnych zainteresowaniach, a Ty możesz wykorzystać te znajomości, aby pomóc sobie w osiągnięciu swoich celów.

Doświadczenie kulturowe

Poznawanie innej kultury może być świetnym sposobem na stawianie sobie wyzwań i otwieranie umysłu na nowe doświadczenia. Jeśli chcesz spróbować czegoś innego, ale nie wiesz, od czego zacząć, sztuki walki mogą być świetnym rozwiązaniem. Sztuki walki są praktykowane na całym świecie, a każda dyscyplina ma swoją własną kulturę i tradycje.

Biorąc udział w zajęciach sztuk walki, możesz dowiedzieć się więcej o nowej kulturze i podjąć wyzwanie nauczenia się czegoś nowego. A przy okazji zyskasz kondycję! Sztuki walki to coś więcej niż tylko sposób na utrzymanie formy i obronę; to sposób na poznanie nowej kultury i podjęcie wyzwania fizycznego i psychicznego.