5 sposobów, w jaki boks może pomóc w osiągnięciu aktywności fizycznej i kondycjiBoks może być znanym sportem o wysokiej intensywności, ale nie chodzi tylko o rzucanie ciosów w przeciwnika i nadzieję, że nie zostaniesz uderzony. Korzyści fitness z boksu są ogromne - od budowania siły, wytrzymałości i zwinności do szybkiego spalania kalorii. Jeśli chcesz zacząć ćwiczyć jak bokser, przeczytaj 5 powodów, dla których boks może pomóc ci stać się aktywnym i sprawnym. Od poprawy koordynacji ręka-oko po zwiększenie wytrzymałości sercowo-naczyniowej i siły, boks ma korzyści, które przeniosą Twój trening osobisty na wyższy poziom. Jest to również sport, w którym bardzo niewiele osób oczekuje, że będziesz dobry, jeśli spróbujesz go po raz pierwszy. Więc jeśli jesteś gotowy, aby olać bieżnie i dostać się do kształtu dzięki tym 5 sposobom, w jaki boks może pomóc ci uzyskać aktywność i kondycję, czytaj dalej.

Cardio i wytrzymałość

Jedną z najbardziej widocznych korzyści z boksu jest trening o wysokiej intensywności. Boks łączy w sobie cardio, trening siłowy i koordynację ręka-oko w jednym, co czyni go niesamowicie pełnym treningiem ciała. W rzeczywistości badanie wykazało, że zawodowi bokserzy mogą spalić do 1600 kalorii podczas jednej 60-minutowej sesji treningowej. Jeśli jednak nie jesteś przyzwyczajony do tak intensywnych treningów, uważaj. Możesz być zaskoczony tym, jak szybko zabraknie Ci tchu i zmęczysz się podczas boksowania. Jest to jednak dobra rzecz. Ćwiczenia o wysokiej intensywności pomogą Ci osiągnąć zalecaną dzienną dawkę ćwiczeń aerobowych - co może pomóc Ci zmniejszyć ryzyko chorób serca, poprawić nastrój i pomóc Ci lepiej spać w nocy.

Siła i stabilność rdzenia

Wiele treningów bokserskich obejmuje wiele ciosów i ruchów górnej części ciała - ale to nie znaczy, że nie pracujesz nad swoim rdzeniem. Wielu bokserów włącza do swoich treningów także ćwiczenia takie jak przysiady, aby poprawić siłę rdzenia, co może pomóc w zapobieganiu urazom pleców. Siła rdzenia jest ważna w codziennych czynnościach, takich jak podnoszenie przedmiotów, uprawianie sportu i ogólne poruszanie się. W połączeniu z mocną dolną częścią pleców, mocny rdzeń może również pomóc w uniknięciu i powrocie do zdrowia po urazach pleców, takich jak przepuklina lub wybrzuszenie dysku. Siła i stabilność rdzenia może również poprawić równowagę i pomóc Ci uniknąć upadków, zwłaszcza z wiekiem. Badania sugerują, że regularny trening bokserski może poprawić równowagę nawet o 5% w ciągu zaledwie 8 tygodni.

Buduj siłę i mięśnie

Boks to sport o wysokiej intensywności, który może pomóc ci zbudować siłę i mięśnie - zwłaszcza jeśli używasz worków do wykrawania, ciężarów lub innego sprzętu. Ale to nie znaczy, że musisz wyjść i kupić cały nowy sprzęt, aby zacząć uderzać jak bokser. Możesz również budować siłę, wykonując ćwiczenia w domu, takie jak pompki, deski i chrupki. Trening z ciężarami to kolejny świetny sposób na zbudowanie silniejszych mięśni podczas boksowania. Podnosząc ciężary, tak naprawdę niszczysz swoje mięśnie, a następnie odbudowujesz je w trakcie regeneracji. Boks może być świetnym sposobem na zwiększenie intensywności i skuteczności podnoszenia ciężarów.

Lepsza koordynacja

Czy kiedykolwiek słyszałeś zdanie: "worki do wykrawania są świetne dla twoich frustracji?". Cóż, to dlatego, że worki do wykrawania pomagają rozładować stres poprzez faktyczne wzmocnienie rąk i poprawę koordynacji ręka-oko. Poprzez regularne przebijanie worka, wzmacniasz swoje ręce i poprawiasz koordynację, upewniając się, że twoje ręce są zawsze w prawidłowej pozycji. Ponieważ wykrawanie worka jest właściwie dość technicznym i precyzyjnym sportem, trenujesz również swój mózg, aby był bardziej świadomy swojego ciała i tego, jak się ono porusza. Koordynacja ręka-oko jest ważna dla wielu różnych działań, od sportu po sztukę i rzemiosło. Możesz poprawić swoją koordynację ręka-oko uprawiając różne sporty, wykonując ćwiczenia wymagające zręczności rąk, takie jak puzzle czy robienie na drutach, a nawet grając w gry wideo.

Pomocna koordynacja ręka-oko

Jak już wspomnieliśmy, worki do wykrawania pomogą Ci poprawić koordynację ręka-oko. Ale worki do wykrawania nie są jedynym sprzętem, którego możesz użyć, aby pomóc w koordynacji. Rękawice bokserskie, liny do skakania, piłki lekarskie i ciężarki również mogą być wykorzystane, aby Twoje treningi były bardziej skoncentrowane na koordynacji. Jeśli jesteś zainteresowany poprawą koordynacji ręka-oko, po prostu spróbuj dodać ćwiczenia skupiające się na koordynacji do swojej rutyny treningowej. Nie musisz uprawiać boksu, aby czerpać korzyści z tych ćwiczeń.

Spójrzmy prawdzie w oczy: nie każdy ma czas lub energię, aby dostać się na siłownię i trenować przez wiele godzin. Ale boks jest świetną alternatywą - i nie potrzebujesz nawet partnera, aby to się stało. W rzeczywistości, można nawet zrobić to w domu, jeśli masz odpowiedni sprzęt. Boks to sport o wysokiej intensywności, który pomoże Ci spalić mnóstwo kalorii i wzmocnić mięśnie, poprawiając jednocześnie koordynację ręka-oko i siłę rdzenia. Jeśli szukasz łatwego i skutecznego sposobu na aktywność i kondycję, boks jest najlepszym rozwiązaniem.