Capoeira: praktyka brazylijskiego tańca, sztuki walki i kulturyCapoeira to sztuka walki, która ma silne korzenie w kulturze, muzyce i tańcu. Capoeiristas używają swoich ciał jako instrumentów do wyrażania siebie i swojego otoczenia, poruszając się w rytm muzyki. Pod względem kulturowym i historycznym Capoeira jest sztuką afro-brazylijską, która powstała w czasach niewolnictwa w Brazylii. Początkowo była postrzegana jako sposób wyrażania siebie przez zniewolonych ludzi bez uciekania się do przemocy wobec oprawców. Obecnie Capoeira nabrała rozpędu na całym świecie i została zaadoptowana przez wiele szkół i instytucji, które promują jej uprawianie jako sport, a nawet jako metodę ćwiczeń.

Co to jest Capoeira?

Capoeira to brazylijska sztuka walki będąca połączeniem tańca, muzyki i akrobatyki. Pierwotnie została stworzona przez afrykańskich niewolników w XVI i XVII wieku, którzy zostali przywiezieni do Brazylii, aby uprawiać i zbierać trzcinę cukrową. Stworzyli oni tę sztukę, aby ukryć fakt, że ćwiczą sztuki walki, dzięki czemu mogli się bronić, a jednocześnie uniknąć wykrycia przez swoich portugalskich panów, którzy próbowaliby ich powstrzymać.

Sztuka ta jest praktykowana do dziś i zyskała popularność na całym świecie. Szczególnie popularna jest w Brazylii, gdzie uważana jest za sport narodowy.

Capoeira jest czasem nazywana grą, ponieważ jest rozgrywana w kręgu przez dwie osoby, które zazwyczaj stoją naprzeciwko siebie. Celem gry jest oszukanie przeciwnika i spowodowanie jego upadku.

Historia Capoeira

Capoeira jest sztuką afro-brazylijską, która powstała w czasach niewolnictwa w Brazylii. Niewolnicy stworzyli Capoeirę jako sposób na wyrażenie siebie bez użycia przemocy, pozostając jednocześnie w zgodzie z zasadami swoich panów.

W latach 30. XX wieku Capoeira została zdelegalizowana w Brazylii ze względu na reputację stylu walki, który często prowadził do krwawych starć. Później jednak przywrócono ją jako formę sztuki, a dziś jest uprawiana jako sport, a nawet jako forma ćwiczeń fizycznych.

Obecnie wiele osób uprawia Capoeirę jako formę wyrażania siebie i sposób na połączenie się ze swoimi afrykańskimi korzeniami oraz z innymi ludźmi.

Jak się uczy Capoeira?

Capoeira jest zwykle nauczana na zajęciach grupowych. Nauczyciel opowiada klasie o historii Capoeiry, a następnie demonstruje techniki. Uczniowie mogą następnie ćwiczyć ruchy, a nauczyciel może korygować ich formę.

W niektórych przypadkach można też wziąć prywatne lekcje z nauczycielem. W takim przypadku nauczyciel dostosowuje lekcję do indywidualnych potrzeb ucznia.

Formy Capoeira

Capoeira jest jedną z najbardziej dynamicznych i pięknych sztuk walki. Łączy w sobie akrobatyczną sztukę walki, taniec i kulturę Brazylii. Zazwyczaj grają w nią dwie osoby, które określa się mianem "capoeiristas". Praktyka obejmuje dużo pozowania, tańca, uników i kopnięć w szybkich odstępach czasu.

Pod względem kulturowym Capoeira stała się symbolem oporu przeciwko uciskowi i zniewoleniu Afrykanów w Brazylii w XIX wieku. Na całym świecie jest wiele miejsc, w których można nauczyć się tej niesamowitej formy sztuki walki.

Jeśli jesteś zainteresowany nauką sztuki Capoeira, możesz znaleźć zajęcia w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Możesz odwiedzić lokalną siłownię lub popytać w miejscowych szkołach i na uniwersytetach, aby znaleźć klasę Capoeira.

Jest kilka podstawowych rzeczy, o których należy pamiętać, ćwicząc Capoeira:

  • Powinieneś nosić wygodne ubranie. Najlepiej luźne.

  • Należy nosić buty z twardą podeszwą i odpowiednie do sztuk walki.

  • Podczas ćwiczeń należy pamiętać o nawodnieniu organizmu.

  • Należy unikać noszenia ciężkiej biżuterii lub w ogóle biżuterii, jeśli to możliwe.

  • Nie należy spożywać dużych posiłków bezpośrednio przed treningiem.

Jak grać w Capoeira?

Dwóch graczy stoi w środku koła ("roda"). Czekają, aż "brazeiro" zasygnalizuje początek gry, klikając dwoma kijami. Obaj gracze zaczynają od stania na nogach, twarzą do siebie. Celem gry jest oszukanie drugiego gracza tak, aby jako pierwszy upadł na plecy. Gracze mogą to zrobić, kopiąc przeciwnika w golenie lub kolana albo potykając go. Jeśli gracz przewróci się na plecy, odpada z gry. Jeśli obaj gracze upadną w tym samym czasie, przegrywa ten, który stał najbliżej środka koła. Jeśli w środku znajduje się więcej niż jedna osoba, przegrywa ten, kto stał najbliżej "brazeiro". Zwycięzcą gry zostaje ten, kto pozostanie na miejscu.

Znani artyści sztuk walki, którzy trenowali w Capoeira.

Dwayne "The Rock" Johnson - Zapaśnik WWE Dwayne "The Rock" Johnson dorastał, ćwicząc Capoeirę, której zawdzięcza swoją zwinność i gibkość.

David Beckham - Były angielski piłkarz David Beckham ćwiczył Capoeira w młodości.

Capoeira to sport i sztuka, która powstała w Brazylii w czasach niewolnictwa. Jest to mieszanka sztuk walki, tańca i akrobatyki, która zyskała popularność na całym świecie. Możesz nauczyć się tej sztuki, uczęszczając na zajęcia, lub zagrać z partnerem, kopiąc go w goleń, podczas gdy on próbuje kopnąć Ciebie pierwszy. Jeśli to się nie uda, można też próbować potknąć przeciwnika, gdy ten próbuje zrobić to samo tobie.

Jeśli jesteś zainteresowany nauką Capoeiry, możesz znaleźć zajęcia w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Możesz też ćwiczyć grę z przyjaciółmi lub członkami rodziny, a nawet z samym sobą, jeśli nie masz z kim grać.