5 powodów, dla których sztuki walki są idealnym treningiemJeśli szukasz zabawnego sposobu na uzyskanie sprawności fizycznej, być może rozważałeś spróbowanie sztuk walki. I miałbyś rację! Sztuki walki są doskonałym sposobem, aby uzyskać kształt i budować siłę i wytrzymałość. Zajęcia te mogą nawet stanowić miłą alternatywę dla tych, którzy uważają, że bardziej tradycyjne treningi na siłowni są nudne lub mało wymagające. Istnieje wiele różnych rodzajów sztuk walki, ale większość z nich ma wspólne cechy, jeśli chodzi o zapewnienie świetnego treningu: Mają one tendencję do angażowania dużej ilości ruchu (co oznacza, że są skutecznymi spalaczami kalorii), wymagają użycia masy ciała jako oporu (więc są również świetne do wzmocnienia) i wymagają wykonywania szybkich ćwiczeń, które aktywują jak najwięcej mięśni (więc są wyzwaniem).

Dlaczego trening sztuk walki jest tak wspaniały dla twojego ciała?

Dyscypliny sztuk walki takie jak karate, taekwondo i kickboxing mogą pomóc Ci zbudować szczupłe mięśnie, poprawić elastyczność i zwiększyć sprawność sercowo-naczyniową. W zależności od rodzaju sztuki walki, którą uprawiasz, będziesz ćwiczyć całe ciało, w tym rdzeń, ręce, nogi i plecy.

Oprócz pomocy w budowaniu ogólnej siły, sztuki walki mogą poprawić swoją postawę i równowagę, co może pomóc w zapobieganiu urazom. Joga i tai chi są również świetne do poprawy elastyczności i równowagi, ale skupiają się bardziej na wzmocnieniu wewnętrznych mięśni ciała i poprawie postawy od wewnątrz. W zależności od sztuki walki, którą wybierzesz, możesz również zwiększyć swoją koordynację ręka-oko, równowagę, zwinność i pewność siebie w wyniku treningu. Możesz również zauważyć pozytywne zmiany w swoim zdrowiu psychicznym, takie jak zmniejszenie stresu i niepokoju.

Korzyści z treningu sztuk walki

Sztuki walki, jeśli są wykonywane z odpowiednią intensywnością, oferują kilka korzyści w stosunku do innych form ćwiczeń, w tym podnoszenia ciężarów, biegania i jazdy na rowerze.

- Sztuki walki są bardziej funkcjonalne niż inne treningi. Trening funkcjonalny obejmuje ćwiczenia, które naśladują rzeczywiste ruchy, takie jak schylanie się, aby zawiązać buty, podnoszenie pudełka z podłogi lub siadanie z krzesła. Ćwiczenia, które są bardziej funkcjonalne są ogólnie bardziej przydatne w życiu codziennym. Ćwiczenia stosowane w sztukach walki ćwiczą mięśnie do pracy zespołowej, co może być bardziej funkcjonalne niż podnoszenie ciężarów, w którym izoluje się poszczególne mięśnie.

- Sztuki walki mogą pomóc w zapobieganiu urazom. Ponieważ treningi sztuk walki angażują tak wiele różnych grup mięśniowych, mogą pomóc Ci uniknąć kontuzji nadużyć, które pochodzą z wykonywania jednostronnych ćwiczeń, takich jak te wymienione powyżej.

- Sztuki walki są low-impact formy ćwiczeń. To może być pomocne dla osób, które są starsze lub mają pewne warunki zdrowotne, które uniemożliwiają im wykonywanie ćwiczeń o dużej intensywności, takich jak bieganie.

Jak często powinieneś trenować?

Ilość czasu, jaką powinieneś poświęcić na trening sztuk walki różni się w zależności od twoich celów fitness i aktualnego poziomu sprawności. Jeśli jesteś nowy w sztukach walki, możesz zacząć od dwóch sesji w tygodniu, zwiększając częstotliwość w miarę jak będziesz się lepiej czuł z technikami i zdobędziesz większą wytrzymałość.

Jeśli po prostu starasz się zachować sprawność fizyczną i utrzymać obecny poziom sprawności, możesz chcieć zrobić jedną do dwóch sesji w tygodniu. Jeśli próbujesz poprawić swój poziom sprawności fizycznej i / lub schudnąć, możesz chcieć zwiększyć swój trening do trzech do pięciu sesji w tygodniu. Jeśli trenujesz do konkretnego konkursu sztuk walki, możesz również chcieć zwiększyć częstotliwość treningu do kilku razy dziennie, prawie codziennie.

Który rodzaj sztuki walki jest najlepszy dla twoich celów fitness?

Jeśli dopiero zaczynasz trening sztuk walki, możesz chcieć zbadać kilka wspólnych typów sztuk walki, aby zdecydować, który z nich jest dla ciebie najlepszy. Jeśli szukasz, aby poprawić swoje ogólne zdrowie i kondycję, regularna praktyka jogi ma wiele z tych samych korzyści zdrowotnych, jak sztuki walki.

Jeśli chcesz zbudować siłę i wytrzymałość, kickboxing i taekwondo oferują świetną mieszankę ćwiczeń aerobowych i anaerobowych, które pomogą Ci zbudować mięśnie i poprawić kondycję sercowo-naczyniową. Jeśli chcesz schudnąć, karate i judo to świetne opcje, które obejmują dużo ruchu i mogą pomóc w spaleniu wielu kalorii. Jeśli szukasz poprawy swojej postawy i elastyczności, tai chi i joga są świetnymi opcjami.

3 kluczowe ruchy, aby jak najlepiej wykorzystać swoją klasę

- Bridge pose. To ćwiczenie może pomóc poprawić twoją równowagę, siłę i elastyczność. Aby wykonać tę pozę, połóż się na plecach z nogami uniesionymi nad ziemią i rękami obok boków. Następnie podnieś biodra z ziemi w kierunku sufitu. Utrzymaj pozę przez pięć do 10 sekund, a następnie opuść się z powrotem w dół.

- Przysiady. To klasyczne ćwiczenie jest świetne do budowania siły dolnej części ciała i poprawy równowagi. Możesz wykonywać przysiady z krzesłem dla większej stabilności, gdy nabierzesz wprawy w tej technice.

- Push-ups. To klasyczne ćwiczenie jest świetne do poprawy siły i elastyczności górnej części ciała. Jeśli jesteś początkujący w robieniu pompek, możesz zacząć od zmodyfikowanych pompek z kolan lub ściany.

Jeśli szukasz nowego sposobu na zdobycie kondycji, możesz rozważyć spróbowanie sztuk walki. Te dyscypliny oferują świetną okazję do budowania siły, poprawy elastyczności i uzyskania dobrego treningu cardio. - Jeśli jesteś zainteresowany próbą sztuk walki, możesz odwiedzić lokalne studia, aby znaleźć klasę, która jest dla Ciebie. Alternatywnie, można spróbować programu sztuk walki online, które mogą pozwolić na trening z domu. - Czy po prostu starają się utrzymać kondycję, poprawić ogólny stan zdrowia lub przygotować się do konkretnego wydarzenia, takie jak maraton lub turniej sztuk walki, sztuki walki może być świetną opcją. - Jeśli chodzi o znalezienie najlepszego treningu sztuk walki, nie ma jednego uniwersalnego podejścia. W zależności od celów, można wybrać z szerokiej gamy dyscyplin, aby pomóc Ci się tam dostać.