Najlepsze style sztuk walki dla początkującychNauka sztuk walki może być doskonałym sposobem, aby pozostać w formie i zabawy w tym samym czasie. Jeśli myślisz o dając sztuki walki spróbować, ale nie są pewni, co styl może być prawo dla Ciebie, mamy cię pokryte. Każdy z głównych sztuk walki ma swój własny zestaw mocnych stron i korzyści, więc wybór odpowiedniego jest tak samo o zrozumienie osobistych potrzeb, jak to jest własne interesy. Istnieje wiele różnych rodzajów sztuk walki tam, każdy z ich własnych specjalności i technik. Ale który jest najlepszy dla początkujących? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, w tym siły, wytrzymałości, elastyczności, rozmiaru, ograniczeń fizycznych i obaw związanych z kosztami. Mając to na uwadze spójrzmy na niektóre z najbardziej popularnych stylów i co oferują.

Sztuki walki oparte na kopaniu

Sztuki walki oparte na kopaniu skupiają się na nogach i dolnej części ciała jako podstawowej broni. Większość z tych stylów może prześledzić swoje korzenie z powrotem do azjatyckich stylów walki, które zostały dostosowane do współczesnego użytku. Sztuki walki oparte na kopaniu obejmują:

 • Muay Thai: Jedna z najpopularniejszych sztuk walki na świecie, Muay Thai wykorzystuje kombinację kopnięć, kolan i ciosów, wraz z kilkoma rzutami i trzymaniami, ale bez grapplingu. Jest to bardzo agresywna sztuka, wymagająca ogromnej mocy i siły w nogach. Muay Thai jest niezwykle skuteczny w realnym świecie samoobrony i w warunkach konkurencji.
 • Savate: Savate to francuska sztuka walki, która skupia się na kopaniu ponad wszystko. Savate jest często uważane za sztukę czysto kopania, ale zawiera również ciosy, a nawet kilka chwytów. Savate są ogólnie bardzo agresywne i są znane z dzikości ich kopnięć.
 • Kajukenbo: Pochodzący z Hawajów, Kajukenbo jest hybrydową sztuką walki, która miesza elementy z różnych stylów walki, a mianowicie japońskich i chińskich sztuk walki. Kajukenbo to sztuka walki oparta na kopnięciach, która wykorzystuje wiele blokad stawów i rzutów.
 • Silat: Pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej Silat jest bardzo agresywną sztuką walki, która koncentruje się na grapplingu i walce na ziemi. Wiele technik Silat zawiera potężne kopnięcia, ale istnieje również wiele, które używają chwytów grapplingowych.

Sztuki walki oparte na zapasach

Sztuki walki oparte na zapasach skupiają się na grapplingu i technikach zapaśniczych. Niektóre style oparte na zapasach posiadają również uderzenia i kopnięcia, podczas gdy inne skupiają się wyłącznie na grapplingu. Sztuki walki oparte na zapasach obejmują:

 • Judo: Judo to sztuka walki oparta na grapplingu, która koncentruje się na rzutach, blokadach stawów i szpilkach. Został on opracowany w Japonii na początku 20 wieku jako sposób szkolenia japońskich policjantów w technikach samoobrony. Judo jest świetną sztuką walki dla początkujących, ponieważ skupia się na wykorzystaniu własnej wagi i siły przeciwnika przeciwko nim.
 • Brazylijskie Jiu Jitsu: Brazilian Jiu Jitsu (BJJ) to sztuka walki oparta na grapplingu, która skupia się na kontrolowaniu i kończeniu walk na ziemi. BJJ skupia się przede wszystkim na grapplingu i walce na ziemi. Sztuki walki oparte na grapplingu mają tendencję do bycia bardzo skoncentrowanymi na technice, a BJJ nie jest wyjątkiem.

Sztuki walki oparte na uderzeniach

Sztuki walki oparte na uderzeniach skupiają się na ciosach, kopnięciach i innych technikach uderzeniowych. Może to obejmować szeroki zakres stylów sztuki walki, z których wiele jest również opartych na grapplingu. Sztuki walki oparte na uderzeniach obejmują:

 • Boks: Boks to sztuka walki oparta na uderzeniach, która skupia się na ciosach i ruchach obronnych. Boks jest od wieków i jest sportem olimpijskim od wczesnych lat 1900. Jest to bardzo agresywna sztuka walki, która jest często używana jako sport.
 • Kickboxing: Kickboxing to sztuka walki oparta na uderzeniach, która zazwyczaj wykorzystuje ciosy, kopnięcia i kolana. Jest to bardzo agresywna sztuka walki z dużym naciskiem na uderzenia. Wiele stylów kickboxingu skupia się na używaniu całego tułowia jako broni.
 • Muay Thai: Patrz wyżej. Muay Thai jest również sztuką walki opartą na uderzeniach.

Sztuki walki oparte na zręczności i elastyczności

Sztuki walki, które skupiają się na zręczności i elastyczności często koncentrują się na ruchu i przepływie. Niektóre z tych stylów posiadają również elementy tradycyjnych sztuk walki. Sztuki walki oparte na zręczności obejmują:

 • Capoeira: Capoeira jest brazylijską sztuką walki, która jest silnie skoncentrowana na ruchu. Jest to bardzo artystyczna sztuka walki, która wykorzystuje wiele fantazyjnych salta, obroty i inne ruchy. Brazylijskie sztuki walki często skupiają się na konkretnym rodzaju ruchu.
 • Qi Gong: Qi Gong to starożytna chińska sztuka walki, która skupia się na oddychaniu i medytacji. Qi Gong jest bardzo zrelaksowany, z powolnymi i płynącymi ruchami.
 • Aikido: Aikido to japońska sztuka walki, która skupia się na obronie i podporządkowaniu przeciwników poprzez manipulację. Aikido skupia się na pełnych gracji, płynnych ruchach i technikach, które przekierowują impet i siłę przeciwnika przeciwko niemu.

Mieszane Sztuki Walki (MMA)

Mixed Martial Arts to pełny sport walki, który powstał w latach 90. jako sposób na połączenie różnych sztuk walki. Mma jest połączeniem kilku różnych sztuk walki i istnieje wiele różnych odmian MMA. Fighterzy MMA są szkoleni w grapplingu, kopaniu, uderzaniu i innych sztukach walki.

MMA to pełny sport walki, który powstał w latach 90. jako sposób na połączenie różnych sztuk walki, w tym judo, boksu, Muay Thai, brazylijskiego Jiu Jitsu i zapasów. Fighterzy MMA są szkoleni w grapplingu, kopaniu, uderzaniu i innych sztukach walki.

Sztuki walki są świetnym sposobem na utrzymanie formy, naukę samoobrony, a nawet zdobycie czarnego pasa. Są one również świetnym sposobem na poznanie nowych przyjaciół i dobrą zabawę, gdy jesteś w tym. Bez względu na to, jaki styl sztuki walki wybierzesz, wszystkie one zapewniają mnóstwo korzyści dla zdrowia. I chociaż każdy z nich ma swoje unikalne cechy, wszystkie mają wspólny cel wzmocnienia ciała i poprawy pewności siebie.