Capoeira: Brazylijska sztuka samoobronyCapoeira została stworzona przez niewolników w Brazylii jako sposób na zamaskowanie ich treningu jako sztuki i systemu samoobrony. Niewolnicy ci musieli ukrywać się przed swoimi panami, którzy karaliby ich za próby nauki czytania i pisania. Ponieważ Capoeira jest wykonywana prawie wyłącznie w pozycji stojącej, jej wymagające i dynamiczne ruchy sprawiły, że była ona dla niewolników doskonałym sposobem na rozwinięcie siły i elastyczności przy jednoczesnym ukryciu ich treningu. Ponieważ panowie szukali każdego pretekstu, by ukarać niewolników, Capoeira rozwinęła zawiłe zwody, cięcia, uniki i pracę stóp. Do dziś ruchy te są kluczowymi elementami tej sztuki walki.

Czym jest Capoeira?

Capoeira to brazylijska sztuka walki, która łączy walkę z muzyką i tańcem. Uważa się, że ta unikalna mieszanka została wymyślona przez afrykańskich niewolników, którzy zostali sprowadzeni do Brazylii, aby pracować na farmach i plantacjach. Potrzebowali oni sposobu na obronę i naukę samodyscypliny bez narażania się na złapanie. Niewolnicy używali przedmiotów codziennego użytku, takich jak winorośl, gałęzie i liście, aby się bronić, a jednocześnie uczyli się ruchów Capoeira. Ludzie praktykujący tę sztukę łączą kopnięcia, salta i inne akrobatyczne ruchy z muzyką i tańcem, aby stworzyć przedstawienie. Capoeira jest również sportem, w którym dwie osoby ćwiczą te ruchy przeciwko sobie w kontrolowanym środowisku.

Capoeira nie jest sportem dla osób o słabym sercu. Jest to wymagająca forma sztuki, która wymaga skupienia, dyscypliny i uznania dla rytmu. Ruchy są płynne i pełne gracji, ale mają też surową moc, która odzwierciedla siłę afrykańskich korzeni.

Powinniśmy uważać, aby nie znaleźć się w sytuacjach, w których będziemy musieli się bronić. Najlepszą strategią uniknięcia konfrontacji jest trzymanie się na dystans od sytuacji, które mogą prowadzić do przemocy. Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której będziesz musiał się bronić, będziesz w niekorzystnej sytuacji. Kiedy musisz się bronić, już przegrałeś. Samoobrona to proces, który ma na celu jak najszybsze zakończenie brutalnego spotkania. Oprócz obrony przed zagrożeniem, skuteczna strategia samoobrony pomoże Ci również wyjść z sytuacji bez obrażeń. Mówiąc najprościej, celem samoobrony jest wygranie walki bez faktycznej walki.

Capoeira - techniki obronne

Capoeira posiada szereg technik obronnych, które mogą być wykorzystane w sytuacji samoobrony.

 • Escorregar - Jest to technika używana do wyślizgiwania się z trzymania.

 • Um para Um - Jest to technika używana do blokowania otwartą ręką.

 • Golpe - Jest to technika używana do blokowania grzbietem dłoni.

 • Preguiça - Jest to technika używana do tworzenia przestrzeni pomiędzy tobą a twoim przeciwnikiem.

 • Sacada - Jest to technika używana do złapania ręki przeciwnika.

 • Arrastão - Jest to technika używana do złapania nogi przeciwnika.

 • Queixada - Jest to technika używana do uderzenia przeciwnika w twarz.

 • Estilo de Capoeira - Jest to technika używana do blokowania ataku podczas cofania się.

 • Roda - Jest to technika używana do zmiany pozycji nogi.

 • Vira-Volta - Jest to technika używana do przechodzenia z jednej strony na drugą.

 • Arrastão - Jest to technika używana do przyciągnięcia przeciwnika do siebie.

 • Balança - Jest to technika używana do odepchnięcia przeciwnika.

 • Vingativa - Jest to technika używana do uderzenia przeciwnika w plecy.

 • Perna de Gato - Jest to technika używana do kopania przeciwnika w golenie.

 • Cilada - Jest to technika używana do wbijania palców w oczy.

 • Mão de Boi - Jest to technika używana do uderzenia przeciwnika w brzuch.

 • Golpe do Chicote - Jest to technika używana do pchnięcia przeciwnika w szyję.

 • Espadilha - Jest to technika używana do kopnięcia przeciwnika w kolano.

 • Dente de Araribóia - Jest to technika używana do kopnięcia przeciwnika w kolano.

 • Estilo de Capoeira - Jest to technika używana do unikania ataku.

Strategie używania Capoeira do samoobrony

 • Stwórz dystans - Chcesz umieścić przestrzeń między tobą a napastnikiem. To pozwoli ci ocenić sytuację i wybrać swój następny ruch.

 • Unikaj kontaktu wzrokowego - Kontakt wzrokowy może być onieśmielający i rozpraszający. Utrudni to również napastnikowi dostrzeżenie Twojego następnego ruchu.

 • Bądź czujny i świadomy swojego otoczenia - Nigdy nie wiesz, kiedy możesz być zmuszony do obrony. Zawsze bądź świadomy otoczenia i miej wolne ręce na wypadek, gdybyś musiał się bronić.

 • Wykorzystaj swoje otoczenie - Jeśli jesteś w miejscu publicznym, wykorzystaj to, co jest wokół ciebie. Rzucaj przedmiotami, rozbijaj je, przewracaj wszystko, co może pomóc w stworzeniu dystansu między Tobą a napastnikiem.

 • Zachowaj spokój - Jeśli spanikujesz i podejmiesz złe decyzje, postawisz się w złej sytuacji. Zachowaj spokój i użyj swoich technik samoobrony, aby wyjść z sytuacji.

Najlepszy sposób na naukę Capoeira dla samoobrony

Capoeira to ciekawa sztuka walki, która może być używana do samoobrony. Jest to bardzo płynna sztuka i miesza się w wiele akrobatycznych ruchów, które sprawiają, że trudno jest przeciwdziałać. Najlepszym sposobem, aby nauczyć się tej sztuki walki dla samoobrony jest dołączyć do klasy. Możesz również nauczyć się, jak zrobić kilka ruchów w domu, korzystając z filmów online.

Zajęcia Capoeira są zazwyczaj oferowane w studiach sztuk walki i centrach społecznościowych. Są one zazwyczaj otwarte dla wszystkich poziomów doświadczenia, więc można nauczyć się tej sztuki walki, nawet jeśli nie masz doświadczenia.

Zajęcia Capoeira są zwykle podzielone na dwie części: Pierwsza to aspekt sprawności fizycznej, gdzie będziesz wykonywać ćwiczenia rozgrzewające, rozciągające i ruchy podobne do jogi. Druga część to rzeczywista sztuka walki, gdzie nauczysz się jak stosować te ruchy w rzeczywistych sytuacjach samoobrony.

Capoeira jest ekscytującą i wymagającą sztuką walki, która może być używana do samoobrony. Jest to płynna sztuka, która wymaga dużej elastyczności i koordynacji. Wymaga również dobrej ilości siły i wytrzymałości, a także psychicznego skupienia i dyscypliny.

Capoeira jest wielką sztuką walki, która może być używana do samoobrony. Ma wiele płynnych ruchów, które są trudne do kontrowania i mogą być stosowane w wielu różnych sytuacjach samoobrony.