tznytfb

IX Festival de Capoeira

Festiwal odbędzie się od 6 do 26 maja 2019 roku. W programie: zawody capoeira, pokazy, impreza brazylijska, promocja adeptów, warsztaty capoeira i wiele więcej! Impreza ma na celu podnoszenie kwalifikacji wszystkich adeptów Capoeira, propagowanie zdrowego, sportowego trybu życia oraz dzięki bezpłatnym treningom dla początkujących, zachęcenie ich do trenowania tej sztuki.

Batizado e Troca de Cordas

Batizado e Troca de Cordas – ceremonia nadania stopnia oraz przyjęcie do grupy Capoeira Camangula

W trakcie trwania festiwalu (w ostatni weekend) odbywa się ceremonia Batizado e Troca de corda dla sekcji katowickiej i zabrzańskiej. Impreza ta jest ukoronowaniem i podsumowaniem całorocznej pracy adeptów tych sekcji.
Batizado oznacza „chrzest” – przyjęcie do grupy nowych członków oraz wręczenie im cordas.
Jest to ceremonia sięgająca swoimi początkami czasów Mestre Bimba. Mestre ten jako jeden z pierwszych mistrzów na świecie usystematyzował sposób nauczania Capoeira, ustrukturyzował i wprowadził ceremonię przyznawania kolejnych poziomów zaawansowania. W owym czasie mistrzowie i założyciele grupy Senzala, stworzyli system używania różnokolorowych sznurów, których symbolika nawiązywała do stopnia zaawansowania osoby ćwiczącej Capoeira. Pozostając wierni tym tradycjom każdego roku, i tylko raz w roku, podczas festiwalu, przyznawane są cordas.cordasW przypadku Batizado – chrztu, po pozytywnym przejściu egzaminu, podczas roda (okręgu capoeira), adept otrzymuje swój pierwszy sznur. Jest to sznur biało-żółty lub biało-czerwony (w przypadku dzieci).
Dwu kolorowość oznacza stan przejściowy.Zaczynasz swoją drogę w Capoeira. Masz w rękach bardzo cenny dar ale to dopiero początek Twojej drogi. Od Ciebie zależy jak ona dalej się potoczy. Tylko od Twojej pracowitości zależy czy znajdziesz ten skarb.

Po otrzymaniu sznura adept odbywa swoją grę w roda z mistrzem lub osobą o dużym stażu. Po Batizado, nowo przyjęta osoba, otrzymuje również apelido. Jest to przydomek, funkcjonujący tylko w kręgach Capoeira. Zazwyczaj jest on w języku portugalskim. Nadaje go mistrz po Batizado, podczas warsztatów, lub instruktor w późniejszym czasie na treningu.
Tradycja nadawania apelidos wywodzi się z czasów gdy Capoeira była zakazana i ścigana przez prawo. Aby uchronić się przed policją adepci praktykujący Capoeira wymyślili system przezwisk dzięki którym się znali, jednocześnie nie ujawniając swych prawdziwych nazwisk i imion. W razie wpadki, złapani Capoeiristas, nawet poddani torturom nie byli w stanie zdradzić swoich towarzyszy.

W przypadku Troca de Corda – zmiany corda, po pozytywnym przejściu egzaminu, podczas Roda, Capoeirista otrzymuje swój kolejny sznur. Zależnie od stopnia zaawansowania, włożonej pracy oraz wyniku egzaminu. Sznury mają różne kolory, z których każdy symbolizuje pewien stopień rozwoju adepta Capoeira.